Nový seriál o hasicích přístrojích (díl 1)

co je to hasicí přístroj

Připravili jsme pro Vás zcela nový seriál o hasicích přístrojích nebo jak se občas lidově používá o hasičácích. A co se v něm dozvíte? Téměř vše, vysvětlíme si co to hasicí přístroj je, kdy vznikl a kdo ho vymyslel, jak se vyrábí, jaké máme druhy a podle čeho je můžeme dělit, k čemu se používají a mnoho dalších užitečných infrmací. Pro začátek by to stačilo, takže jdeme na to.

Co je to hasicí přístroj

Hasicí přístroj je jedním z věcných prostředků požární ochrany, který slouží především k operativnímu zdolávání požárů v počáteční fázi rozvoje. Takto hovoří odborná literatura a tuto definici naleznete všude.

Takže, známe definici, ale co je to ten hascí přístroj? Můžeme říci, že hasicí přístroj je tlaková nádoba, která je naplněna hasivem a je vybavena mechanismem, který ho spouští. Hasivo se samočinně vytlačuje z nádoby trvalým tlakem z vložené patrony či láhve nebo tlakem vyvinutým chemickou reakcí. Abychom vše dokonale pochopili je důležité vysvětlit si tyto dva pojmy:hasicí přístroje

  1. tlaková nádoba je určena pro skladování a přepravu plynů při tlaku vyšším než atmosférický tlak, tak praví definice. Hasicí přístroje legislativně spadají pod tlakové lahve a proto je potřeba s nimi tak zacházet. Jsou na ně kladeny různé požadavky ať už při výrobě, plnění či přepravě. Musí být periodicky kontrolovány dle vyhlášky, ale o tom až v dalších dílech tohoto seriálu.

  2. Hasivo je médium, kterým je tlaková nádoba hasicího přístroje naplněna. Právě dle druhu hasiva můžeme dělit hasičáky.

Nyní již máme představu co je to hasicí přístroj. Pokročili jsme z červeného válce s madlem na tlakovou nádobu s hasivem a spouštěcím mechanismem. Víme, že

Historie hasicího přístroje

historie hasicího přístrojePrvní kdo sestrojil předchůdce hasicího přístroje je nejčastěji uváděn kovorytec Zacharyáš Greyl, který v roce 1751 naplnil dřevěný sud sírou. Uprostřed sudu byla uložena nádoba se střelným prachem a doutnákem. Jakmile se prach vznítil, nastal výbuch a sirné plyny zajistily hasební účinek. Jak vidíte se současnými hasičáky to nemá opravdu moc společného. Po roce 1790 se pro hašení začala užívat směs síranu železa, kamence, krevele a hlíny.

Koncem 19. století se nejrozšířenějším hasicím prostředkem staly takzvané hasicí granáty. Vymyšleny byly v Americe, vyráběly se však i v Evropě, zejména v Německu. Byly to skleněné nádoby o obsahu 0,5 až 1,5 litru převážně roztoku kuchyňské soli, čpavku, chloridu vápenatého. Po dopadu granátu na hořící předmět se skleněný obal rozbil, voda se z roztoku rychle odpařila a chemická látka pokryla hořící předmět tenkým povlakem, který bránil přístupu vzduchu.

Vynálezce hasicího přístroje

vynálezce prvního hasicího přístrojeZa vynálezce prvního „současného“ hasicího přístroje můeme považovat kapitána George Williama Manbyho. Ten v roce 1819 sestrojil první hasicí přístroj, který se skládal z měděné nádoby o velikosti 3 galonů (13,6 l) roztoku uhličitanu draselného pod tlakem stlačeného vzduchu. Na stejném proncipu pracují i dnešní hasičáky.

Závěrem

Nyní již máme představu co je to hasicí přístroj. Pokročili jsme z červeného válce s madlem na tlakovou nádobu s hasivem a spouštěcím mechanismem. Víme něco o historii a jeho předchůdcích a také kdo ho vynalezl.

Přístě si řekneme a ukážeme jak se takový hasicí přístroj vyrábí.

Další díly seriálu "o hasicích přístojích"

Práškové hasicí přístroje

Práškový hasicí přístroj

Nabízíme kvalitní přáškové hasicí přístroje od českého výrobce. Samozřejmostí je servis, údržba a revize hasicích přístrojů.

Vodní hasicí přístroje

Vodní hasicí přístroje

Prodáváme vodní hasicí přístroje české výroby. Samozřejmostí je servis, údržba a revize hasicích přístrojů.

Sněhové hasicí přístroje

sněhové hasicí přístroje

Nabízíme prodej sněhových hasicích přístrojů české výroby. Samozřejmostí je servis, údržba a revize hasicích přístrojů.

Pěnové hasicí přístroje

Pěnový hasicí přístroj

Prodáváme pěnové hasicí přístroje od českého výrobce. Samozřejmostí je servis, údržba a revize hasicích přístrojů.

Jste zde: Home Úvod Aktuality a novinky Díl 1 - co je to hasicí přístroj